دسته بندی مقالات:

بیماری انگلی گوسفند

چگونگی درمان بیماری های انگلی گوسفندان

چگونگی درمان بیماری های انگلی گوسفندان تا به رعایت و توجه به بهداشت دام ها بستگی دارد. با ما همراه باشید تا با ارائه راهکارهای درمان این بیماری نکاتی نیز پیرامون فروش گوسفند زنده ،قیمت گوسفند زنده،گوسفند،گوسفند زنده و خرید گوسفند زنده در اختیار شما قرار دهیم.

بیماری انگلی گوسفند
بیماری انگلی گوسفند

بیماری انگل در گوسفند

افرادی که شغل دامداری را انتخاب می کنند باید توجه داشته باشند دام ها به مراقبت زیادی نیاز دارند و قطعا رسیدن به نتیجه مطلوب در چنین شغل هایی مستلزم رعایت برخی نکات و نظارت های دائمی می باشد. زیرا دام ها به صورت جمعی در یک محیط قرار گرفته اند و اگر نظارت و بازرسی مستمر بر دامها نباشد ممکن است برخی بیماری ها بین دام ها رواج پیدا کند و موجب تلف شدن آنها و ایجاد خسارت سنگین بر دامدارها شود.
از بین انواع بیماری هایی که در میان دام ها رایج است شایع ترین آن بیماری انگل می باشد غالبا تمام گوسفندان ممکن است به انگل داخلی و خارجی مبتلا شوند.

1. انگل داخلی

به طور کلی انگل هایی با عنوان انگل داخلی در بدن گوسفندان وجود دارد مانند:کپک،تنیای روده گوسفند،انگل های معدی-ریوی است.
انگل کپلک به صورت رایج داخل کبد دام به وجود می آید و معمولا با علائم ضعف،لاغری متورم شدن زیر گلو،کم خونی و ریزش پشم خود را نشان می دهد. به منظور پیشگیر از بروز چنین انگلی قبل از پرواربندی داروی مختص با انگل را باید به دام ها خوراند.
انگل تنیای روده گوسفندان داخل روده به وجود می آید و گوسفند دچار اسهال شدید می شود و رفته رفته دچار لاغری می شود.
انگل های معدی- ریوی از نوع انگل های استرونژیلوس ها است که اگر دام  به آن مبتلا شود دچار مشکلات تنفسی،اسهال سیاه یا قهوه ای و ضعف و لاغری می شود.

2. انگل خارجی

علاوه بر انگل های داخلی که توضیح داده شد در بین دامها انگل هایی نیز مانند کنه، شپش وجود دارد که به انگل خارجی معروفند وجود این انگل ها در بدن دام آنها را دچار بیماری می کند،حتی ممکن است باعث مرگ آنها نیز شود. معمولا دامهایی که برای چرا به مراتع برده می شوند بیشتر در معرض چنین انگل هایی قرار می گیرند.

گوسفند زنده

گوسفند زنده

راهکار های از بین بردن بیماری انگل گوسفند

توجه به بهداشت در نگهداری دامها به قدری اهمیت دارد که می تواند از مبتلا شدن دام به بیماری جلوگیری کند و حتی در کیفیت گوشت گوسفند نیز تاثیر خواهد گذاشت زیرا رشد دام در محیطی بهداشتی امکان پذیر است و می تواند افزایش رشد داشته باشد. و اما راهکار های مناسب در درمان بیماری انگل در بین گوسفندان:
1.به منظور از بین بردن انگل های داخلی باید در زمان پرواربندی گوسفند داروی انگل به آنها خورانده شود تا از ابتلا به چنین بیماری هایی جلوگیری شود. در زمان مبتلا شدن حیوان نیز باید با تجویز دامپزشک داروی مخصوص انگل به دام داده شود.
2.برای از بین بردن انگل های خارجی نیز توصیه میشود حتما بعد از پشم چینی گوسفندان را استحمام کنند و از حشره کش های مخصوص و یا گیاهی استفاده کنند تا از تلف شدن دام جلوگیری شود. حمام اجباری در تابستان و پاییز از ابتلا شدن به انگل جلوگیری کرده و به از بین رفتن آن کمک می کند.
3.تمیز کردن آبشخور و محل غذا خوردن آنها و جایگاه نگهداری دام.
4.تا حد امکان باید از نگهداری دام هایی با تعدا زیاد در محیط کوچک جلوگیری شود.
5.خوراندن داروهای ضد انگل دو هفته قبل از بردن دام ها به مرتع برای چرا. دامداران باید توجه داشته باشند پس از تجویز و مصرف داروی انگل دام باید تا ۲۴ ساعت در طویله نگهداری شود. این اقدام باعث می شود تمام انگل ها از بدن خارج می شود و مراتع آلوده به انگل نمی شود. (توجه داشته باشید که از  تزریق آمپول و یا خوراندن دارو به گوسفندان آبستن که در در ماه آخر زایمان می باشند خودداری کنید)
6.پس از چرا نیز باید به حیوانات داروی ضد انگل داده شود.
7.ایجاد فضایی باز برای تحرک گوسفندانی که در دامداری های صنعتی پرورش پیدا می کنند.
افرادی که برای خرید گوسفند اقدام می کنند باید قبل از خرید به سالم بودن دام توجه داشته باشند.دام هایی که مبتلا به انگل می باشند از شکل ظاهری آنها مشخص است زیرا ضعف و لاغری از علائم ثابت در بین دام های مبتلا به انگل می باشد. توجه داشته باشید عدم توجه به بیماری انگل در بین گوسفندان باعث تلف شدن آنها می شود در واقع اسهال شدید در دام موجب کاهش وزن دام می شود و رشد او را دچار اختلال می کند حتی در مواردی اگر درمان به موقع نباشد ممکن است باعث عدم آبستن شدن دام نیز شود.
علاوه بر علائمی که ذکر شد بالا وجود انگل های در بدن دام باعث ایجاد کیست در قلب، ریه، کبد و گوشت هم خواهد شد. این مشکل باعث می شود دیگر اعضای گوسفند قابل استفاده نباشد به همین دلیل توصیه می شود قبل از وارد شدن خسارت نسبت به پیشگیری اقدام کنید.

به اشتراک بگذارید:

مقالات مرتبط:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات کاربران:
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
×
ورود / عضویت
کد تأیید به شماره شما ارسال می شود
Proceed With WhatsApp
ارسال مجدد کد یکبار مصرف(00:60)