دامکالا

بیماری اسهال در گوسفند

بیماری های بسیاری وجود دارند که می توانند گریبان گیر حیوانات به خصوص گاو و گوسفند شوند. یکی از بیماری های رایج که در گاو و گوسفند به وفور دیده می شود بیماری اسهال می باشد که در فصول گرم بیشتر شاهد این بیماری هستیم. به همین دلیل است که مراقبت از دام در فصول گرم سال باید بیشتر باشد تا از ابتلا به این بیماری جلوگیری شود. در صورت دیده شدن این بیماری در دام لازم است که سریعا اقدام به درمان آن کرد چرا که ممکن است مشکلات جدی تر را برای دام به وجود آورد. 
در رابطه با دلایل بیماری اسهال در گوسفند می توان به موارد متعددی اشاره کرد. اما اگر بخواهیم مهم ترین و رایج ترین دلیل آن را بیان کنیم می توانیم به بیماری تورم معده و روده اشاره داشته باشیم. این مشکل در دام باعث می شود که مدفوع دام از حالت جامد به مایع در آمده و دچار اسهال شود. یکی دیگر از دلایل اسهال در دام وجود ویروس کنه می باشد که در این صورت همراه با اسهال شاهد تب در دام هم خواهیم بود.
اگر اسهال در گوسفند همراه با عدم تعادل باشد می توان علت آن را کمبود مس و یا کمبود ویتامین A، خوردن نمک زیاد و یا مسمومیت با سرب یا مس بیان کرد. در مورد دیگر اگر اسهال همراه با تشنج باشد می توان علت آن را مسمومیت با مس، مسمومیت آرسنیکی و مسمومیت چغندر دانست. البته موارد دیگری مانند سوء تغذیه، وجود کرم های نواری و بیماری کوکسیدیوز همگی می توانند دلایلی از ابتلا به اسهال در گوسفند باشند. 

بیماری اسهال در گوسفند
بیماری اسهال در گوسفند

روش هایی که مانع از اسهال در گوسفند می شوند

با توجه به این که بیماری اسهال در گوسفند خطرناک می باشد، لازم است که به آن توجه بسیاری کرد و حتما از روش های پیشگیری در این مورد استفاده کرد. در ادامه به معرفی برخی از این روش ها خواهیم پرداخت.
•    پشم چینی کامل ناحیه پشت و پستان سه هفته قبل از زمان زایمان دام
•    واکسیناسیون دام 3 هفته قبل از زایمان که این واکسن ها شامل واکسن قانقاریای عفونی و تب برفکی می باشد.
•    ضدعفونی کامل بند ناف بره به هنگام تولد
•    شستشوی کامل پستان ها قبل از دادن شیر آغوز 
•    دادن شیر آغوز به مقدار کافی به بره تا به این وسیله مقاومت بدن افزایش یابد.
•    انجام زایمان در محیطی تمیز و بهداشتی
•    قرنطینه دام تازه خریداری شده به مدت 10 روز
•    چرا نبردن گوسفند و گاو به طور همزمان با یکدیگر
•    جدا کردن دام هایی که مبتلا به بیماری اسهال هستند از دام های سالم

آشنایی با بیماری های گوسفند
آشنایی با بیماری های گوسفند

درمان اسهال در گوسفند

با توجه به مواردی که به آن ها اشاره شد ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که اگر گوسفند دچار اسهال شد برای درمان آن چه کاری می توان انجام داد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت: در قدم اول برای درمان اسهال خونسرد باشید و در صورتی که تجربه ای در این کار ندارید با دامپزشک تماس بگیرید تا مشکلات جدی تری به وجود نیاید. در این بیماری با توجه به این که میزان آب بدن دام کاهش می یابد لازم است به دام ویتامین داده شود. بر همین اساس کافی است پودر او آر اس را به دام بدهید. این پودر محتوی قند، الکترولیت و سیترات است و می تواند کمبود آب را در بدن گوسفند جبران نماید.
از دیگر روش های درمانی در این حوزه می توان به موارد زیر اشاره کرد.
•    خوراندن دوغ یا ماست به گوسفند
•    تزریق فلونکسین مگلومین یک بار در روز به میزان یک سی سی به ازای هر 20 کیلوگرم
•    خوراندن ویتامین آ_د  3_دی

نکات قابل توجه در مقابله با بیماری اسهال در گوسفند

گاهی توجه به برخی نکات می تواند در مقابله و پیشگیری از انواع بیماری ها مفید و موثر واقع شود. در رابطه با بیماری اسهال در گوسفند هم یک سری نکات مهم وجود دارد که در مقابله با آن می توانند مفید باشند. برای مثال می توان گفت: اگر می خواهید که دام های شما در آینده دچار بیماری اسهال نشوند بره ها را زود از شیر نگیرید چرا که این کار باعث ضعف در دام می شود و دام را مستعد بیماری اسهال می سازد. بهتر است بره های تازه متولد شده در اول فصل را از بره هایی که در آخر فصل متولد شده اند جدا نمایید تا از وقوع بیماری در آن ها جلوگیری شود.
به هیچ وجه به صورت ناگهانی در جیره غذایی گوسفند تغییرات ایجاد نکنید این کار باعث به هم ریختن متابولیسم بدن دام می شود و امکان ابتلا به بیماری اسهال را در آن افزایش می دهد. سعی کنید هیچ گونه استرس و ترسی به دام وارد نشود چرا که استرس می تواند باعث تشدید بیماری اسهال در دام شود. تزریق داروی ضد انگل به دام را فراموش نکنید و این کار را حتما زیر نظر دامپزشک انجام دهید تا مشکلی پیش نیاید.

خرید گوسفند زنده

ارسال دیدگاه جدید

دامکالا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید